Site icon Recenzje książek z każdej półki

Ostatnie srebrniki – Tadeusz Biedzki

Recenzja książki Ostatnie srebrniki - Tadeusz Biedzki

Ostatnie srebrniki
Tadeusz Biedzki

„Wtedy jeden z Dwunastu, imieniem Judasz Iskariota, udał się do arcykapłanów i rzekł: «Co chcecie mi dać, a ja wam Go wydam». A oni wyznaczyli mu trzydzieści srebrników. Odtąd szukał sposobności, żeby Go wydać” (Mt 26, 14-16).

„Wtedy Judasz, który Go wydał, widząc, że Go skazano, opamiętał się, zwrócił trzydzieści srebrników arcykapłanom i starszym i rzekł: «Zgrzeszyłem, wydawszy krew niewinną». Lecz oni odparli: «Co nas to obchodzi? To twoja sprawa». Rzuciwszy srebrniki ku przybytkowi, oddalił się, potem poszedł i powiesił się. Arcykapłani zaś wzięli srebrniki i orzekli: «Nie wolno kłaść ich do skarbca świątyni, bo są zapłatą za krew». Po odbyciu narady kupili za nie Pole Garncarza, na grzebanie cudzoziemców. Dlatego pole to aż po dziś dzień nosi nazwę Pole Krwi. 9 Wtedy spełniło się to, co powiedział prorok Jeremiasz. Wzięli trzydzieści srebrników, zapłatę za Tego, którego oszacowali synowie Izraela. I dali je za Pole Garncarza, jak mi Pan rozkazał” (Mt 27, 3-10).

Obecnie na rynku wydawniczym mamy sporo literatury sensacyjnej, która odwołuje się do religii i zagadek przeszłości. Bez wątpienia każdy słyszał o Danie Brownie i jego powieściach. „Kod Leonarda da Vinci” czy „Anioły i demony” stały się światowymi bestsellerami. Wywołały również żywe dyskusje i wielkie emocje. Swoje stanowisko zajął nawet Watykan. Od tego momentu obserwujemy prawdziwy wysyp podobnych powieści. Chwytliwe tytuły mają przyciągać uwagę i rozbudzać ciekawość. Mamy więc: piątą Ewangelię, poszukiwania świętego Graala, Arki Przymierza itp. Możemy także zaobserwować podobny schemat, w którym zagadka z przeszłości mocno rzutuje na teraźniejszość, a bohater książki podejmuje się jej rozwiązania – nierzadko z narażeniem życia.

W takiej właśnie konwencji utrzymana jest wydana przez Wydawnictwo Bernardinum najnowsza powieść Tadeusza Biedzkiego pod tytułem „Ostatnie srebrniki”. Pisarz jest autorem powieści historyczno-sensacyjnych. Po wydaniu jednej z nich – „Zabawki Boga” – okrzyknięto go polskim Danem Brownem.

Podczas wspólnych wakacji na Cyprze żona autora, Wanda kupuje starą drewnianą szkatułkę. Nie przypuszcza nawet, jak niezwykła historia się z nią wiąże. Kolejnym wakacyjnym przystankiem małżonków jest Barcelona. W jednym z kościołów dochodzi tam do brutalnego morderstwa kapłana. To właśnie oni znajdują ciało, do którego przybita jest karteczka z napisem: „Chrześcijanie! Wszyscy zginiecie jak ten klecha i suka w katedrze”. Poniżej mordercy umieścili podpis: „Zakon Judasza i Piłata”. Sprawy przybierają nieoczekiwany obrót. Nasi bohaterowie zostają rzuceni w wir bardzo niebezpiecznych wydarzeń. Czym jest Zakon Judasza i Piłata? Jaki jest cel jego działania? Oraz najważniejsze pytanie: co wspólnego ma z tym wszystkim stara szkatułka, zakupiona przez Wandę na Cyprze?

Akcja powieści przebiega dwutorowo. Współczesne wydarzenia autor osadza w latach 2016-2017. Wraz z bohaterami powieści podróżujemy przez niemal całą Europę. Cypr, Polska, Hiszpania, Włochy to kolejne przystanki na drodze do rozwiązania tajemnicy. Jednocześnie autor przenosi nas do Jerozolimy, tuż po śmierci Jezusa. Poznajemy dalsze losy – znanego nam z Ewangelii – Piłata, jego żony i dzieci. Muszę przyznać, że bardzo spodobał mi się ten fragment powieści. Ewangeliści opisują bowiem jak przebiegał proces Jezusa. Czy jednak zastanawiamy się czasem, jak potoczyły się losy innych osób, które brały udział w tym niezwykłym procesie? Wszak oni również spotkali Jezusa, rozmawiali z nim (jak chociażby Piłat). Czy wywarło to jakikolwiek wpływ na ich późniejsze życie? Może Chrystus był dla nich tylko kolejnym skazańcem, którym nie zaprzątali sobie głowy. Wędrujemy więc razem z ostatnimi srebrnikami przez niemal całą Europę od lat 30 n.e. aż do współczesności. Dla Tadeusza Biedzkiego jest to okazja, aby przybliżyć czytelnikowi sporo faktów z historii Kościoła. Na kartach powieści wspomina o tak znamiennych wydarzeniach jak choćby słynny „trupi synod”, czy kasatę Zakonu Templariuszy. Opisuje pontyfikaty papieży pierwszych wieków.

Wszystko to sprawia, że książka jest bardzo dobrą rozrywką. Autor umiejętnie buduje napięcie, wzbudzając zainteresowanie czytelnika. Przemyca także swoją ocenę sytuacji we współczesnej Europie:

„w całej Europie coraz częściej zdarzają się ataki na chrześcijan i chrześcijańskie wartości. Różnej maści lewacy, którzy mają usta pełne sloganów o potrzebie tolerancji we współczesnym świecie, traktują te hasła jednostronnie. Są za tolerancją, ale tylko wobec wartości które sami wyznają, czyli na przykład filozofii gender, stosunku do gejów i lesbijek, natomiast przeciw tolerancji dla poglądów tych, którzy wyznają inne wartości”.

Słowa te nabierają nowego znaczenia aktualnie, gdy francuski sąd nakazał usunąć krzyż z pomnika Jana Pawła II. Zakon Judasza i Piłata z pewnością byłby zadowolony z takiego wyroku.

Reasumując, z pełnym przekonaniem stwierdzam, że „Ostatnie srebrniki” to bardzo dobra powieść na jesienne wieczory. Wartka akcja, kryminalna zagadka i historia sięgająca czasów Jezusa sprawiają, że książkę czyta się jednym tchem. Pozycję polecam wszystkim fanom gatunku i tym, którzy szukają po prostu ciekawej powieści historyczno-sensacyjnej. Osobiście lubię taką tematykę, toteż powieść przypadła mi do gustu. Zachęcam do lektury.

Na podkreślenie zasługuje także fakt, że autor nie boi się wyrażać jasnych poglądów o kondycji współczesnej Europy. Tak jakby pytał o naszą postawę wobec narzucanej laicyzacji. Ponieważ powieść mocno nawiązuje do religii, a recenzję rozpoczyna cytat z Biblii, takim cytatem wypada też zakończyć:

„Do każdego, kto przyzna się do mnie przed ludźmi, przyznam się i ja przed moim Ojcem, który jest w niebie; a każdego, kto mnie się wyprze przed ludźmi, wyprę się i ja przed moim Ojcem, który jest w niebie” (Mt 10, 32-33).

Słowa Jezusa są ostrzeżeniem i zachętą jednocześnie. Od każdego człowieka zależy, jaka będzie odpowiedź na pytanie, które stawia w jednej przypowieści: „Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?” (Łk 18, 8).

Informacje o książce:
Tytuł: Ostatnie srebrniki
Tytuł oryginału: Ostatnie srebrniki
Autor: Tadeusz Biedzki
ISBN: 9788378239901
Wydawca: Bernardinum
Rok: 2017

Exit mobile version