Książka pani Joanny Godeckiej pt. „Bądź pewna siebie” to jedna z pozycji psychologicznych, które w ostatnim czasie często zwracają moją uwagę. Autorka podejmuje w niej temat, myślę, że niezwykle ważny i potrzebny, dobrej samooceny, która według niej „to znakomity punkt wyjścia do wykorzystania tego, co oferuje nam życie”. Czemu sięgnęłam po taką właśnie pozycję? Każdy z nas ma w sobie takie miejsca, gdzie czuje się słabszy i niepewny, jednocześnie nie rozumiejąc, skąd to się bierze i jaki ma to wpływ na nasze zachowanie i działanie. Dlaczego się czymś stresujemy? Dlaczego boimy się występować publicznie? Co wpływa na naszą niską samoocenę? Próbę odpowiedzi na te i inne pytania podejmuje autorka w swojej najnowszej książce.
Może na początek kilka słów o autorce. Kilka słów umieszczonych na tylnej okładce w tym przypadku mi nie wystarczyło – książka ma charakter poradnika, istotne więc było dla mnie, kto mi te rady daje. Na stronie pani Joanny znalazłam informacje na jej temat – autorka pracuje jako terapeuta, life coach, konsultant, a także… coach oddechu. Choć nie mam pojęcia czym zajmuje się dokładnie coach oddechu, to terapeuta i konsultant zabrzmiało dla mnie przekonująco.
Na łamach książki autorka podejmuje szalenie ważny temat, mianowicie poczucie własnej wartości. Według niej, to, w jaki sposób myślimy o sobie, wpływa na to, co dzieje się w naszym życiu, co robimy, planujemy i jak reagujemy. Pierwsze pytanie zatem, które czytelnik stawia sobie na pierwszym etapie lektury, brzmi – „Jak ja o sobie myślę”?
W pierwszym rozdziale o znaczącym tytule – „Teatry dwa. Czyli sposoby, które pomagają radzić sobie z niską samooceną”, autorka pokazuje, jak można rozpoznać czy ktoś zmaga się z problemem niskiej samooceny. Tłumaczy, że może się to objawiać nieśmiałością, bezradnością, lękiem, brakiem asertywności, brakiem akceptacji i szacunku do siebie. Dowiadujemy się w nim, że człowiek może przybierać różnorodne maski, aby ukryć prawdę, że nie czuje się z sobą dobrze i swobodnie. „Biedactwo”, czyli osoba, która stosuje emocjonalny szantaż, „siłacz”, czyli „co byś beze mnie zrobiła”, męczennik, czyli „ja ciągle tyle dla Was robię”, ważniak, czyli nieomylny – to tylko niektóre z postaw, które mogą świadczyć o kompleksach i niewłaściwym, nieadekwatnym do rzeczywistości poczuciu własnej wartości.
„W sytuacjach społecznych i osobistych gramy role ofiary, outsidera, męczennika, agresora lub staramy się zadowolić każdego. Jednakże każda z tych postaw coraz mocniej odcina nas od prawdziwego źródła siły, jaką jest zaufanie do siebie”
W kolejnym rozdziale publikacji autorka przedstawia nam kogoś, kto bezustannie towarzyszy każdemu z nas i słabiej lub mocniej wmawia nam różne kłamstwa na nasz temat – wewnętrznego krytyka. Pojęcie to, nie było mi już obce, ale z ciekawością przeczytałam fragment o sposobach w jaki „wewnętrzny krytyk” wpływa na nas i co próbuje nam przekazać. „ I tak Ci się nie uda” Inni zrobią to lepiej”, „Nie kompromituj się”. Znacie to? Autorka tłumaczy, w jaki możemy demaskować głos wewnętrznego krytyka, „rozmawiać z nim” i oswajać, aby przestał być dla nas groźny.
W końcowym rozdziale autorka proponuje nam 30-dniowy program pracy nad sobą i nad swoim poczuciem wartości. „Nie istnieją porażki, tylko informacje zwrotne”, „Bądź w kontakcie z uczuciami”, „Dzień życzliwości zamiast osądzania”, „Dzień asertywności” – to propozycje na kolejne dni. Ze względu na brak czasu ćwiczeń jeszcze nie wykonałam, ale być może kiedyś z nich skorzystam.
W książce wielokrotnie poruszany jest problem złych, negatywnych myśli na swój temat i na temat swojego życia. Udowadnia, że przez swoje myślenie często sami kreujemy swoją rzeczywistość. Jeśli wierzymy, że się uda – często później tak jest. I przeciwnie, gdy zakładamy niepowodzenie – tego niepowodzenia zazwyczaj doświadczamy. Czy to oznacza, że ważne jest pozytywne myślenie? Choć nie jestem zwolenniczką różnego typu poradników zawierających rady typu „Myśl pozytywnie” uważam, że w książce pani Joanny można znaleźć wiele przydatnych myśli, które warto wziąć sobie do serca. Podczas lektury zauważyłam jednak, że mój światopogląd różni się znacznie od postrzegania niektórych spraw przez autorkę. Nie użyłabym z pewnością pewnych pojęć, jakie stosuje pani Joanna np. „nienazwana ENERGIA”, „wewnętrzna jedność”, „istnienie to zjednoczenie materii energii”, „energetyczne współistnienie”. Z pewnością nie. Terminy te i niektóre „lekcje” potraktowałam z dużym dystansem i myślę, że tak zostanie;)
Książkę mogę polecić jako pozycję, która zawiera ważne informacje o nas samych. Jest naprowadzeniem na niektóre problemy, z którym może czasami sami nie zdajemy sobie sprawy. Uważam jednak, że jeśli ktoś szuka więcej informacji, konieczne będzie sięgnięcie po inne pozycje, celem uzupełnienia informacji zawartych w książce „Bądź pewna siebie”.
Informacje o książce:
Tytuł: Bądź pewna siebie
Tytuł oryginału: Bądź pewna siebie
Autor: Joanna Godecka
ISBN: 9788328707863
Wydawca: MUZA
Rok: 2018