Site icon Recenzje książek z każdej półki

31 korytarzy – Agata Rybka

Recenzja książki 31 korytarzy - Agata Rybka

31 korytarzy
Agata Rybka

Z pewnością wielokrotnie słyszeliśmy o tym, że zło jest znacznie bardziej krzykliwe niż dobro. Wydaje się, że jest także znacznie częściej wykorzystywane przez różnych artystów. Czy bowiem natrafiamy np. na reportaże o szczęśliwych, pełnych miłości rodzinach? Być może tak, ale nie waham się stwierdzić, że zdecydowana większość z nich poświęcona jest ciemnej stronie ludzkiej natury. Przemoc domowa, obojętność, rodzinne tragedie – takie historie elektryzują opinię publiczną i zapewniają zainteresowanie tematem.

Właśnie w takim klimacie utrzymana jest książka Agaty Rybki pod tytułem „31 korytarzy”. Wydawnictwo Novae Res przyzwyczaiło nas do dużej ilości debiutów młodych autorów. Recenzowana książka również się do nich zaliczka – autorka urodziła się bowiem w 1995 roku, tak więc stosunkowo niedawno skończyła liceum. Wspominam o tym nie bez powodu – główni bohaterowie jej powieści są bowiem związani ze szkołą właśnie.

Narracja w książce prowadzona jest dwutorowo. Historię w pierwszej osobie liczby pojedynczej relacjonują nam Alicja i Witold. Poznajmy zatem naszych bohaterów.
Amelia właśnie rozpoczyna naukę w liceum. Mimo młodego wieku życie zdążyło ją bardzo doświadczyć. Wychowuje się bez ojca, którego w ogóle nie zna. Mieszka z matką i psem. Niestety jej mama jest poważnie chora – cierpi na depresję i zaburzenia psychiczne. Obie kobiety w ogóle nie potrafią znaleźć wspólnego języka. Mama nie akceptuje córki, jej wyglądu i sposobu bycia. Codziennym rytuałem w ich domu jest – zamiast wspólnego śniadania – karczemna awantura. Podczas tych kłótni Amelia słyszy od własnej matki, że jest „dziwką, ubiera się jak prostytutka” itp. Agresja słowna przeradza się z czasem w przemoc fizyczną, co prowadzi do prawdziwej tragedii. Mimo trudnej sytuacji w domu licealistka radzi sobie w szkole. Zaprzyjaźnia się z Ulą, dziewczyną, którą początkowo gardziła. To właśnie u niej w domu doświadcza tego, czym jest miłość i rodzinne ciepło – rzeczywistości całkowicie jej obce.


Drugi główny bohater to Witold. Z postacią tą miałem pewien problem. Chociaż bowiem został przedstawiony przez autorkę w sposób negatywny, to jednak czasem chciałoby mu się współczuć. Jest nauczycielem matematyki w klasie Amelii. Jego żona uczy w tej samej szkole. Ich małżeństwo przechodzi głęboki kryzys. Zostało zawarte pod presją rodziców, gdy okazało się, że Małgorzata jest w ciąży. Mężczyzna ożenił się z kobietą, której – jak sam wyznaje – nigdy nie kochał. Owszem połączyły ich dzieci, dom i kredyt. Witold jest jednak bardzo sfrustrowany tym, jak wygląda jego życie. Narzeka na pracę, która jest marnie wynagradzana. Nie potrafi dogadać się z synem i żoną.

Bohaterowie książki spotykają się w szkole. Już podczas pierwszej odpowiedzi przy tablicy Witold snuje o Amelii erotyczne fantazje. Bieg wypadków sprawia, że dla dziewczyny nauczyciel również nie pozostaje obojętny. Wybucha między nimi płomienny romans, z wieloma nieoczekiwanymi zwrotami akcji. Jaki finał będzie miała ich historia? Jak zareagują na niego rodzice mężczyzny? Aby się o tym przekonać, należy koniecznie sięgnąć po książkę. Mogę jedynie zdradzić, że zakończenie zaserwowane przez autorkę było dla mnie zupełnym zaskoczeniem i dosłownie „wbiło mnie w fotel”, pozostawiając w niemałym szoku.

Muszę powiedzieć, że powieść jest wymagającą lekturą. Autorka sięgnęła po motyw, o którym co jakiś czas donoszą portale internetowe. Jednak „31 korytarzy” w żadnym wypadku nie jest uładzonym romansem. Język i styl powieści odznaczają się dużym naturalizmem. Agata Rybka z wielkim realizmem opisuje każdą scenę. Przyznam, że czasem miałem ochotę zamknąć na chwilę książkę i pomyśleć o czymś przyjemnym. Nie słyszeć domowych awantur, nie czuć smrodu wymiocin pijanego mężczyzny.
Zastosowane przez autorkę dosadne słownictwo i bezpośredniość opisywanych scen erotycznych są czasem naprawdę szokujące. Jest to kolejna powieść, która przenosi nas do niełatwej rzeczywistości. Rodziny bez miłości, młodzież z poważnymi problemami, próby samobójcze. Odnosi się wrażenie, że Rybka stawia pytanie o naszą kondycję jako ludzi. Czy wciąż jesteśmy wrażliwi na miłość i dobro? Czy może tak jak niektórzy bohaterowie powieści – upadlamy się i upadamy coraz niżej?
Amelia i Witold to dwoje nieszczęśliwych ludzi. Zdecydowali się przekroczyć granicę, której przekroczyć nie mieli prawa. Jakie będą konsekwencje ich decyzji? Książka z całą pewnością wywołuje silne emocje u czytelnika. Polecam wszystkim, którzy lubią powieści obyczajowe z wyraźnym wątkiem erotycznym.

Informacje o książce:
Tytuł: 31 korytarzy
Tytuł oryginału: 31 korytarzy
Autor: Agata Rybka
ISBN: 9788380837409
Wydawca: NOVAE RES
Rok: 2018

Exit mobile version