O tym, że żyjemy w czasach sprzeczności nie muszę nikogo przekonywać. Uczniowie w szkołach uczą się schematów wypowiedzi ustnych i pisemnych, bo przecież egzaminy mają klucze odpowiedzi. Kiedy ruszają w poszukiwania pracy okazuje się, że mają myśleć nieszablonowo i wykazać się wyobraźnią. Jest to niemałe wyzwanie, więc rodzice robią co mogą, żeby życie dzieciom ułatwić, a nauczyciele przemycają gdzie się da zadania rozwijające twórcze myślenie.
„Trening twórczego myślenia. Część 1” zawiera zadania o wzrastającym poziomie trudności. Dzieci mają za zadanie tworzenie rymów, zwrotów związanych z ich imieniem, rozwiązywanie krzyżówek i rebusów. Samodzielnie tworzą definicje pojęć. Na wielu kartach puszczają wodze fantazji i mogą marzyć o tym, jak kształtują jakiś obszar rzeczywistości, która ich otacza.
„Trening twórczego myślenia. Cześć 2” poza zadaniami o takim samym charakterze, dają możliwość tworzenia dłuższych wypowiedzi, potwierdzających opinie dzieci. Wyraźnie widać większą trudność zadań w porównaniu do części pierwszej. Jednak przy wielu kartach miałam wrażenie, że najtrudniejsze są te najprostsze rozwiązania. Pojawiły się karty pracy z grą „Państwa-miasta”, przysłowia i Sudoku, czyli te gry, które pamiętamy ze swojego dzieciństwa. Nie mam jednak wątpliwości, że po rozwiązaniu zadań z części pierwszej młode umysły dobrze poradzą sobie z tymi zadaniami.
Gdyby zadania opierały się wyłącznie o marzenia i wyobraźnię, po takim treningu mielibyśmy bujające w obłokach, oderwane od rzeczywistości dzieciaki. Zadania w obu częściach treningu mają logiczny porządek, jednocześnie wymagając logicznego uporządkowania aktywności od dzieci. Uczą się one pewnego rytmu pracy przy dobrej zabawie. By zerwać ze skojarzeniami z nauką szkolną, zadania są zwykle humorystyczne i zachęcają, by rozwiązywać je z przymrużeniem oka.
Ćwiczenia wzmagają w tym, kto je rozwiązuje poczucie sprawczości, szczególnie przy zadaniach w których ma wyobrazić sobie nowy gatunek czy życie na innej planecie. Jest to niezwykle ważne u młodego pokolenia i owocuje w dorosłym życiu tym, że nie czują się jak nic nieznaczący trybik w wielkiej maszynie. Zadania rozwijają spostrzegawczość, dzięki której dzieci będą mogły wykorzystać więcej możliwości jakie daje im świat.
Sposób, w jaki zostały wydane obie książki spodoba się zarówno rodzicom, jak i wychowawcom. Każda karta pracy jest na jednostronnym wydruku. Można ją powielać na własny użytek z łatwością, ponieważ kartki są wydzierane jak z bloku. Jest wystarczająca ilość miejsca do pisania, która nie przeraża pustymi liniami, ale też nie ogranicza możliwości wypowiedzi (zawsze mamy do dyspozycji drugą, niezadrukowaną stronę).
Książka jest dobrym sposobem na spędzanie wolnego czasu, zadania można rozwiązywać w domu jak i w podróży. Można je wpleść w realizację podstawy programowej w szkole. Ilość zadań na jednej karcie nie przekracza trzech, można zatem spokojnie na ich rozwiązanie poświęcić kilka minut w ciągu dnia.
Informacje o książce:
Tytuł: Trening twórczego myślenia. Część 1 i 2
Tytuł oryginału: Trening twórczego myślenia. Część 1 i 2
Autor: Danuta Klimkiewicz
ISBN: 9788379152186
Wydawca: Skrzat
Rok: 2015