Site icon Recenzje książek z każdej półki

Świadectwo. Prawdziwa historia hinduskiego lekarza, który przeżył śmierć kliniczną, spotkał Jezusa i przebudził się do nowego życia – Rajiv Parti, Paul Perry

Recenzja książki Świadectwo. Prawdziwa historia hinduskiego lekarza, który przeżył śmierć kliniczną, spotkał Jezusa i przebudził się do nowego życia. - Rajiv Parti, Paul Perry

Świadectwo. Prawdziwa historia hinduskiego lekarza, który przeżył śmierć kliniczną, spotkał Jezusa i przebudził się do nowego życia.
Rajiv Parti, Paul Perry

Zabierając się za książkę o doświadczeniu z pogranicza śmierci, miałam już pewne oczekiwania. Sam tytuł sporo zdradzał (oryginalny tytuł wybrzmiewa zupełnie inaczej: „Dying to Wake Up. A Doctor’s Voyage into the Afterlife and the Wisdom He Brought Back”). Poza tym, książka została zaopatrzona przedmową Raymonda Moody’ego, autora bestsellera „Życie po życiu”, które to dzieło jak pamiętam, jeszcze będąc nastolatką przeczytałam z zapartym tchem, i które wówczas mnie, jako osobę w wieku intensywnego poszukiwania swojej tożsamości, bardzo zaintrygowało. A więc wspominając tamte, już nieco zatarte wrażenia, ochoczo rozpoczęłam lekturę. Książka jak wskazuje tytuł przedstawia historię hinduskiego lekarza, który przeżył śmierć kliniczną, i doświadczył przeżyć zwanych NDE (Near Death Experience) – zmysłowych odczuć z pogranicza śmierci.

Czytelnik rozdział po rozdziale poznaje historię anestezjologa, który doświadczając ciężkiej choroby, podczas jednej z operacji ociera się o śmierć. Doświadczenia NDE jakich wówczas doznaje, fundamentalnie zmieniają jego podejście do dalszego życia. Pierwsze rozdziały tej książki to w zasadzie portret amerykańskiego społeczeństwa, a może raczej współczesnych przedstawicieli „wyższej klasy”, z którą utożsamiał się autor książki do czasu przełomowego wydarzenia. Rajiv Parti opisuje w nich swoje życie jako anestezjologa, patrząc z perspektywy późniejszej refleksji, wytyka sobie błędy tego okresu – materializm, obojętność wobec pacjentów, hazard. Tym co znacznie zmienia jego życie jest rak prostaty. Doświadczenie roli pacjenta, a później doświadczenie śmierci klinicznej całkowicie odwraca życie lekarza do góry nogami. Autor prowadząc czytelnika przez swoją historię od początków swojej kariery, wspomina również wcześniejsze wydarzenia ze swojego życia w Indiach. W kolejnych rozdziałach autor szczegółowo opisuje swoje doświadczenie śmierci klinicznej. Odnosi je do badań R. Moody’ego, w których wyłoniono elementy definiujące doświadczenie z pogranicza śmierci. Są to: nie wymowność, wiadomość o własnej śmierci, poczucie spokoju, hałas, ciemny tunel, uczucie bycia poza ciałem, spotkania, świetlista istota, retrospekcja własnego życia, granica lub limit, powrót opowiadanie innym, wpływ na życie oraz nowy obraz śmierci. Ciekawe, że niektóre elementy opisane przez Parti’ego, wydają się sprzeczne z obserwacją Moody’ego. Podczas gdy Parti opisuje swoją wizję piekła, z analizy Moody’ego wynika, że pacjenci, które doświadczyli NDE„nabrali przekonania, że nie istnieje model życia oparty na 'nagrodzie i karze’. Świetlista Istota uświadomiła im ich grzeszne czyny oraz to, że życie to proces nauki, a nie platforma dla późniejszego wyroku”.

W kolejnych rozdziałach autor opisuje zmiany jakie wprowadził do swojego życia pod wpływem tajemniczych doświadczeń. Autor pod wpływem wewnętrznej przemiany rezygnuje z roli zawodowej na rzecz odkrywania sposobów, jak pisze, uleczania duszy dzięki świadomości. Opisuje swoje refleksje na temat życia i udziela wskazówek, które wypracował na podstawie swoich przemyśleń na temat niezwykłego doświadczenia. Kluczowe pojęcia, na których opiera swoją nową filozofię życia, to „WYBACZ, KOCHAJ, ULECZ”. Warto zauważyć, że pewne uwagi wtrącone przez autora mogą wydać się bardzo stereotypowe, pisze on m. in.:

„Jeśli lekarstwa nie zdają egzaminu, ten sam lekarz może skierować pacjenta na rozmowę do psychologa. To jest antyteza leczenia opartego na świadomości, które teraz zgłębiam, ale w świecie zachodnim jest to także typowe podejście do uzależnienia i bólu, zarówno fizycznego jak i psychicznego”.

Tak sformułowane spostrzeżenia autora zdradzają jego niewiedzę na temat podstaw psychoterapii, w której również od dawna podkreśla się m. in. istotę przebaczenia, któremu to zagadnieniu niezbyt głęboko, jednak również przygląda się autor. Cóż, nie jest to książka naukowa, więc trudno wypominać to autorowi. Co zwróci uwagę czytelnika, to być może proponowane przez autora zasady „lekcji światła” oraz interesujące wskazówki do medytacji.

Słowem, książka należy do kontrowersyjnych, może pociągać, intrygować, gdyż dotyczy największej tajemnicy ludzkości. Napisana lekko, być może pobudzi ciekawość czytelnika zainteresowanego rzeczami ostatecznymi. Naturalne, temat znajdzie również oponentów. W mojej ocenie, książka ta nie będzie szczególnie atrakcyjna dla osób mniej zainteresowanych tematem, lub też osób, którzy nie przepadają za parapsychologią. Za to znajdzie zainteresowanie pośród pasjonatów zagadnienia NDE.

Informacje o książce:
Tytuł: Świadectwo. Prawdziwa historia hinduskiego lekarza, który przeżył śmierć kliniczną, spotkał Jezusa i przebudził się do nowego życia
Tytuł oryginału: Dying to Wake Up. A Doctor’s Voyage into the Afterlife and the Wisdom He Brought Back
Autor: Rajiv Parti, Paul Perry
ISBN: 9788365170958
Wydawca: Samsara
Rok: 2016

Exit mobile version