Kamienice zawsze były dla mnie owiane pewną tajemnicą. Ich mury stanowiły obronna fortecę dla historii w nich zamkniętych. Często mijając je zastanawiałam się co w sobie skrywają, kto w nich mieszkał, ile istnień i pokoleń wychowała. Kiedy zobaczyłam tytuł uległam dodatkowemu poruszeniu. Smaki, zapachy, wszelkiego rodzaju pobudzenia zmysłów są tematem o którym lubię czytać i za każdym razem z ciekawością sięgam po takie pozycje by poznać punkt subiektywnego spostrzegania synestezji przez autora. Co więcej, śledząc podejmowaną tematykę zastanawia mnie za każdym razem czy będzie to kolejna nudnawa historia osoby chcącej spełnić marzenie o napisaniu książki stanowiącej dla Czytelnika drogę przez mękę, czy będzie to historia, która da mi chwilę wytchnienia, poszerzy wiedzę, przeniesie w inny świat. Myślę, że ta krótka opowieść spełniła wszystkie moje „oczekiwania”.
Maria Danuta Kordykiewicz, autorka „Smaków kamienicy” jest początkującą pisarką, która przygotowuje do wydania także „Zapachy szkoły” oraz „Kolory miłości”. To kobieta, jak jest o niej napisane „trochę szalona, zadowolona z życia człuchowianka z chojnickimi korzeniami, dla której najważniejsza jest rodzina”.
Autorka w swej narracji przenosi nas aż do czasów II wojny światowej, gdzie spotykamy się z relacją i opowieściami z życia rodziny, gdzie mężczyzna musiał opuścić swój dom i udać się na front zostawiając żonę i dzieci w rodzinnym mieście. Choć niewątpliwie rodzinę Kreftów spotkało wiele ciężkich doświadczeń życiowych autorka stara się odkryć przed Czytelnikiem jak najwięcej ciepłych wspomnień.
Spotykamy opis ich życia, funkcjonowania, dobrych i tragicznych chwil w życiu ludzi, którzy przez prostotę przekazu wydają się być podobni do innych dodając tym swego rodzaju autentyczności. Zapoznajemy się ze zwyczajami rodziny, sposobem przeżywania świąt czy świętowania uroczystości takich jak np. Pierwsza Komunia Święta. Spotykamy plastyczne, choć konkretne, opisy, pasji, zainteresowań, sposobów spędzania wolnego czasu i wakacyjnych rozrywek, które zajmowały rodzinę i sąsiedztwo. Cała książka dodatkowo zawiera fotografie rodzinne, które pomagają dodatkowo poczuć klimat tamtych czasów. Czytając o barwnych pomysłach letnich zabaw można było szybko zauważyć jaka przepaść dzieli tamte aktywność i kreatywność dzieci i dorosłych, z obecną, gdzie o aktywności czasami ciężko w ogóle mówić, bowiem jedyne ruchy ograniczają się do klawiatury komputera czy popychania wózka w supermarkecie. Niewątpliwie jednym z fenomenów tej książki są… przepisy kulinarne! Tak, tak, nie pomyliłam się. Autorka dzieli się nie tylko zapachami domu, świąt, letniego podwórka i ciepłem zimowych pokoi, ale sposobem i proporcjami przygotowania rodzinnych specjałów. Tak więc możemy się dowiedzieć jak zrobić np. zupę klopsikową, bukwiową na gęsinie, pyszny krem cytrynowy czy dotąd mi nie znane plińce. Palce lizać! Oprócz chwil radosnych zabaw jest miejsce na refleksję o przemijalności życia, spędzaniu w niezwykłym klimacie świąt Bożego Narodzenia oraz… refleksji po powrocie do rodzinnej kamienicy, która.. No właśnie. Dowiecie się co z nią gdy przeczytacie książkę.
„Smak kamienicy” to książka, po którą warto sięgnąć by spędzić z nią wolne chwile. Przeniesie nas w świat kolorów, zapachów i smaków, będzie oddziaływała na zmysły i uczucia. Poznamy życie wielopokoleniowej rodziny, która dzięki realistycznemu sposobowi jej prezentacji będzie wydawała nam się bliska. Niewątpliwym jej atutem jest wielość treści przy wystarczającej „ekonomii słów”. Autorka nie prowadzi zbędnych opisów i narracji dzięki czemu książka nie nudzi i sprawia, że jej czytanie jest przyjemnością. Mały format dodatkowo sprawia, że jest ona dobrą alternatywą na pożyteczne spędzenie czasu choćby w podróży. Krótkie rozdziały powodują, że nawet w sytuacji, gdy mamy mało czasu na chwilę dla siebie, nie będą dawały poczucia „wyrwania i trudu powrotu do wątku”.
Książka wywarła na mnie pozytywne wrażenie. Uważam, ze chwile z nią spędzone, nie są w żadnym wypadku czasem zmarnowanym, a wręcz przeciwnie. Nakłania i inspiruje do wyostrzenia i zwracania uwagi na spostrzeżenia zmysłowe pochodzące z naszego otoczenia. Pokazuje, że jak świetne jest życie i później wspomnienia kiedy częściej niż dotychczas kodujemy zapachy, smaki, kolory i dotyk.
Informacje o książce:
Tytuł: Smak kamienicy
Tytuł oryginału: Smak kamienicy
Autor: Maria Kordykiewicz
ISBN: 9788379421015
Wydawca: Novae Res
Rok: 2014