Site icon Recenzje książek z każdej półki

Pomiędzy wiarą a zwątpieniem – Adam A. Zych

Pomiędzy wiarą a zwątpieniem Adam A. Zych

Pomiędzy wiarą a zwątpieniem
Adam A. Zych

„Pomiędzy wiarą a zwątpieniem rozciąga się przestrzeń, jaką każdy w sobie nosi, i niekiedy potrzebuje namacalnie się z nią zmierzyć” – Ewa Pełka. W tej przestrzeni rodzą się pytania trudne, ważne, ale pozostające od wieków bez jednoznacznej odpowiedzi, bo przecież gdyby ją miały nie dotyczyłyby wiary, a wiedzy. Książka Pomiędzy wiarą a zwątpieniem, tę przestrzeń stara się nam nieco przybliżyć.

Autor, Adam Zych psycholog, jak sam pisze w słowie wstępnym, książkę tę kieruje zarówno do wierzących jak i niewierzących czy też wątpiących w kwestii swojego poglądu na świat. Jest ona wprowadzeniem do psychologii religii i choć autor nie pisze tego wprost, skierowana jest raczej do studentów psychologii i osób głębiej zainteresowanych tematem.

Książka składa się z pięciu rozdziałów, w których autor przeprowadza Czytelnika przez dzieje i problemy psychologii religii, by dojść do rozwoju religijności człowieka w biegu całego życia oraz związków religijności z osobowością. Rozdział piąty skierowany jest bezpośrednio do badaczy. Dotyczy kwestii metodologicznych badań w omawianej dziedzinie. Jako studentka psychologii muszę przyznać, że jest on naprawdę bardzo przydatny. W zwięzłych słowach, bez niepotrzebnych komentarzy autor ukazuje Czytelnikowi możliwości ale i ograniczenia poszczególnych metod badawczych w odniesieniu do przedmiotu.

W książce znajdziemy odpowiedzi na wiele nurtujących pytań. Czy jesteśmy genetycznie zdeterminowani by wierzyć? Jakie są psychologiczne przyczyny odchodzenia ludzi od wiary? Co daje nam bycie religijnym? Jak o Bogu myślą dzieci? Po co młodemu człowiekowi idealizm światopoglądowy i gdzie znika on w późniejszych latach? Skąd bierze się biała plama w badaniach religijności dorosłych? Dlaczego niewierzących oceniamy jako złych acz inteligentnych ludzi? To tylko niektóre z nich.

To co zdecydowanie zasługuje na docenienie to obiektywizm autora. Przytacza on słowa osób różnych orientacji światopoglądowych, czasem kontrowersyjnych, a także badania pokazujące zarówno jasną jak i ciemną stronę naszej religijności. Nie ujawnia się przy tym najczęściej z własną opinią, zostawiając Czytelnikowi pole do własnej refleksji i własnego sądu. Choć większość z przytaczanych teorii zapewne nie straciła na ważności, to jednak osobiście brakowało mi badań najnowszych, ukazujących motywy, problemy czy wątpliwości religijne również mojego pokolenia.

Dużym ułatwieniem w poruszaniu się po rozległym obszarze zawartej w publikacji wiedzy, jest znajdujący się na końcu słowniczek najważniejszych terminów, a zainteresowanych głębszym zbadaniem niektórych kwestii na pewno usatysfakcjonuje bogata bibliografia.

Podsumowując, Pomiędzy wiarą a zwątpieniem to pozycja, którą zdecydowanie polecam osobom zainteresowanym psychologią religii, a szczególnie prowadzeniem badań w tym zakresie, ale również każdemu kto zechciałby się zmierzyć z noszoną w sobie przestrzenią pomiędzy wiarą a zwątpieniem. Jak już wspominałam, nie jest to jednak książka dla osób, które chciałyby by ktoś narzucił im własną opinię , byleby tylko uniknąć konieczności głębszego przemyślenia tematu. Jak twierdzi bowiem sam autor, bliskie są mu słowa ks. Twardowskiego „Nie przyszedłem Pana nawracać”.

Informacje o książce

Tytuł: Pomiędzy wiarą a zwątpieniem
Tytuł oryginału: Pomiędzy wiarą a zwątpieniem
Autor:  Adam A. Zych
ISBN:  9788375872866
Wydawca: Oficyna Wydawnicza „Impuls”
Rok: 2012

Exit mobile version