Site icon Recenzje książek z każdej półki

Najdłuższa noc – Marek Bukowski, Maciej Dancewicz

Recenzja książki Najdłuższa noc - Marek Bukowski, Maciej Dancewicz

Najdłuższa noc
Marek Bukowski, Maciej Dancewicz

Przenieśmy się na chwilę myślami do Krakowa z początków XX wieku, do roku 1904. W Europie trwa Belle époque, czyli piękna epoka, zwiastująca rozkwit kultury, sztuki, ogólny postęp techniczny i naukowy. Polacy są wymęczeni życiem pod zaborami wrogich mocarstw, gdzie panuje powszechna bieda, zwłaszcza na terenach Galicji. Jednak arystokratyczne warstwy społeczeństwa chcą żyć w zgodzie z panującymi trendami, bogaci i szykowni Krakowianie bywają w teatrach i pielęgnują znajomości z największymi osobistościami w mieście. Oddaje to fragment powieści „Najdłuższa noc” Marka Bukowskiego i Macieja Dancewicza:

„W teatrze Miejskim należało bywać. Głównie dlatego, że spotykało się tam najlepsze towarzystwo Krakowa. Trzeba zatem było się pokazać, żeby widzieć i być widzianym. […]
Zanim jednak publiczność zasiadała w fotelach, odbywała się wstępna lustracja, bowiem lustracja zasadnicza miała miejsce dopiero podczas przerwy w spektaklu (lub w przerwach). Wolno przechadzające się po teatralnym foyer pary kłaniały się znajomym i oddawały przesłane uśmiechy.”

Mimo nowinek napływających z coraz bardziej liberalnej Francji, znajdują się znamienite, arystokratyczne rodziny, chcące wciąż pielęgnować obyczaje konserwatywnych przodków. Zwłaszcza w kwestii tak zwanego „dobrego” ożenku lub zamążpójścia, o czym boleśnie przekonuje się główny bohater powieści – Jan Edigey-Korycki. Eleganckie powozy i dorożki nie zapuszczają się w rejony niebezpiecznych dzielnic, gdzie bieda wyziera z rozpadających się domów, a po ulicach błąkają się pijacy, prostytutki i rabusie. Nie jest to relacja historyka lecz jedynie moja własna interpretacja niezwykle inspirującego klimatu powieści „Najdłuższa noc”. Gdzieś w tej mrocznej stronie naszego pięknego Krakowa, czai się zło, a jego owoc spotyka na swojej drodze bogu ducha winny Wawrzyniec Pilejczyk. Starszy pan, dbający o obsługę latarni na krakowskich Plantach, znajduje siedzącą na ławce młodą kobietę. Widok może i niecodzienny jak na tak wczesną porę, ale przecież nie szokujący. Problem tkwi jednak w tym, że dziewczyna zamiast oczu, ma ziejące pustką krwawe oczodoły i została pozbawiona życia w bestialski sposób. Tak rozpoczyna się seria tajemniczych zbrodni popełnianych na kobietach, o których świadczą znajdowane co jakiś czas makabryczne szczątki. Poszlaki ewidentnie nawiązują do religijnej symboliki…

Zanim jednak charyzmatyczny Jan Edigey-Korycki, około trzydziestoletni brodaty ochotnik austro-węgierskiej floty, poprowadzi swoje prywatne śledztwo, rozkładając na łopatki nieudolnych śledczych, będziemy mieć przyjemność zwiedzenia z nim odległego Madagaskaru. Uroki egzotyki Jan odkryje dzięki przepięknej Sophie i krótkiej lecz niezwykle zmysłowej chwili kojącej nerwy naszego bohatera, włóczącego się po świecie na statku „Legion”. Wstrząsająca wiadomość o śmierci jego matki oderwie go jednak od planów porzucenia tułaczego życia i uwicia miłego gniazdka na gorącej wyspie. Niezbyt szybki powrót do Europy i pobyt w Krakowie przywołuje w Janie rozterki i jeszcze świeże rany po niespełnionej miłości do piękności o szlachetnym urodzeniu – Konstancji. Pomimo to, uparty mężczyzna decyduje się rozpocząć na własną rękę dochodzenie, mające doprowadzić go do mordercy matki.

Najdłuższa noc” to książkowe dzieło Marka Bukowskiego i Macieja Dancewicza, debiutujących jako pisarze, współautorów scenariusza do głośnego i realizowanego z dużym rozmachem serialu stacji TVN, czyli „Belle Epoque”. W megaprodukcji, która już wkrótce na pewno zgromadzi przed telewizorami wielu widzów, w głównych bohaterów wcielają się takie gwiazdy polskiej telewizji jak Paweł Małaszyński i Magdalena Cielecka. Marek Bukowski ma w swoim dorobku liczne role filmowe i teatralne, szerszej publiczności znany między innymi z roli w serialu „Na dobre i na złe”. Drugi z autorów, Maciej Dancewicz to historyk, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, ale także reżyser i scenarzysta. Współpraca dwóch panów zaowocowała bardzo przyjemną powieścią, wciągającą od pierwszej do ostatniej strony. Piękny język sprawia, że książkę czyta się jednym tchem. Kolejnym ze zdecydowanych plusów „Najdłuższej nocy” jest niebanalny pomysł na osadzenie wątku kryminalnego w klimacie pięknej epoki, z wiernym oddaniem klimatu Krakowa z przełomu wieków. Warto wybrać się w tę podróż w czasie i razem z Janem i jego przyjaciółmi – Weroniką i Henrykiem – badać trop prowadzący do seryjnego zabójcy kobiet.

Informacje o książce:
Tytuł: Najdłuższa noc
Tytuł oryginału: Najdłuższa noc
Autor: Marek Bukowski, Maciej Dancewicz
ISBN: 9788328705302
Wydawca: Muza
Rok: 2017

Exit mobile version