Site icon Recenzje książek z każdej półki

Ballada ptaków i węży – Suzanne Collins

Ballada ptaków i węży - Suzanne Collins

Ballada ptaków i węży
Suzanne Collins

Suzanne Collins, autorka cyklu “Igrzyska Śmierci” powraca z nową powieścią “Ballada ptaków i węży”, gdzie główną postacią jest młody chłopak Coriolanus Snow, przyszły prezydent Panem. Co sprawiło, że Snow stał się okrutnym dyktatorem? Człowiek nie rodzi się zepsuty, to napotkani na naszej drodze ludzie i podejmowane przez nas decyzje sprawiają, że stajemy się dobrzy lub źli. Znienawidzony prezydent został przedstawiony w zupełnie innym świetle, co sprawia, że możemy lepiej zrozumieć co kierowało jego późniejszym postępowaniem.

Osiemnastoletni Coriolanus Snow jest sierotą, mieszkającym w Kapitolu z babcią i kuzynką Tigaris. Kiedyś bogata i szanowana rodzina Snowów, musi obecnie radzić sobie z trudnościami finansowymi i skąpymi racjami żywności. Marzeniem chłopca jest odzyskanie szacunku, jakim darzona była jego rodzina. Coriolanus jest ambitny, żądny wiedzy i dociekliwy. Dzięki edukacji ma szansę wyrwać rodzinę z biedy. Muszę powiedzieć, że poczułam sympatię do Snowa. Martwił się o byt swojej rodziny i był wrażliwym chłopcem. Cechowała go inteligencja, dobre wychowanie oraz dostrzeganie tego czego nie widzą inni.

Gdy wojna z rebeliantami kończy się zwycięstwem Kapitolu, aby nie dopuścić do podobnej sytuacji władza urządza tytułowe Głodowe Igrzyska. Każdy dystrykt jest zobowiązany do poświęcenia dwójki dzieci, które mają za zadanie walczyć na śmierć i życie. W książce znajdziemy odwołania do obozów koncentracyjnych, uczestnicy walk przewożeni są w bydlęcych wagonach, przetrzymywani są w klatkach, bez jedzenia, wody, są gnębieni i bici. Byli rebelianci są wykorzystywani do okrutnych eksperymentów genetycznych. Władza inwigiluje i manipuluje umysłami młodych ludzi aby narzucić im jedyną słuszną ideę. Porządku w mieście pilnują Strażnicy Pokoju, uzbrojeni policjanci, którzy tłumią wszelkie oznaki buntu.

Organizatorzy z okazji zbliżających się 10. Głodowych Igrzysk zmieniają im zasady. W czasie Dożynek z każdego z dwunastu dystryktów wybrano chłopca i dziewczynę, którzy będą ze sobą walczyć na arenie, ale w tym przypadku każdy z trybutów dostał przydzielonego mentora z Kapitolu. Ku rozczarowaniu Snowa w udziale przypada mu najsłabsza trybutka z najbiedniejszego dwunastego dystryktu – Lucy Gray. Coriolanus postanawia wygrać za wszelką cenę, aby nie stracić domu i odzyskać dawną chwałę. Między dwojgiem młodych ludzi rodzi się uczucie. Ale czy Lucy ma szansę przetrwać Igrzyska? Snow zrobi wiele, aby utrzymać ją przy życiu, nawet jeśli oznacza to złamanie przyjętych zasad.

Autorka pokazuje nam jak wygląda Kapitol po wojnie z rebeliantami. Stolica jest zniszczona a ludzie są zniechęceni, nie bardzo mają ochotę oglądać zabijanie na igrzyskach. Ponad 60 lat przed wydarzeniami znanymi z “Igrzysk Śmierci”, walka rozgrywająca się na arenie przypominającej rzymskie Koloseum, wygląda zupełnie inaczej niż przedstawiona w trylogii. Młodzież w pojedynkach nie korzysta z nowoczesnych technologii, ma do dyspozycji jedynie ręczną broń, nie otrzymuje żywności, a większość mieszkańców nie ma telewizora i nie ogląda transmisji z igrzysk.

Fascynująca jest postać okrutnej nauczycielki Dr Gaul, naukowca i tytułowej organizatorki Głodowych Igrzysk. Jej eksperymenty na ludziach i kary nieadekwatne do czynu, czynią z niej psychopatyczną postać. Dr Gaul aby zachęcić ludzi do oglądania tytułowych igrzysk, zleca uczniom specjalny projekt. Uczniowie za zadanie mają udoskonalić igrzyska, aby przyciągnąć uwagę większej ilości osób. W nowej odsłonie widzowie oglądający Igrzyska mogą postawić na swojego zwycięzcę, być sponsorami trybutów, a także za pomocą dronów dostarczyć im żywność.
Należy dodać, że “Ballada ptaków i węży” to prequel, czyli wydarzenia, które dzieją się znacznie wcześniej niż Igrzyska Śmierci. Z tego powodu po książkę możemy sięgnąć nie znając fabuły rozgrywającej się w “Igrzyskach Śmierci”.

Kontynuacja serii po dłuższym czasie nie zawsze jest dobrym pomysłem. W tym przypadku jestem pozytywnie zaskoczona. Klimat książki jest trochę inny niż w “Igrzyskach Śmierci”, czasem akcja toczy się wolniej, ale lektura sprawiła mi dużo przyjemności. Myślę, że wielu ludzi tak naprawdę fascynują postaci dyktatorów i morderców. Co sprawiło, że stali się potworami? Czy w młodości byli kochani? Opuszczeni przez rodziców? Ciekawe jest spojrzenie na taką osobę z innej perspektywy. Czasami zdarza nam się w życiu pobłądzić. Nie wszystkie krzywdy jesteśmy w stanie naprawić. Czy Snow zdawał sobie sprawę z przekraczania kolejnych granic? Może tak naprawdę zawsze chodziło o władzę: “Snow zawsze na szczycie”. Determinacja, ambicja i chęć osiągnięcia celu za wszelką cenę może przesłonić nam wszystko inne. Polecam książkę fanom “Igrzysk Śmierci” oraz tym, którzy lubią dystopie.

Informacje o książce:
Tytuł: Ballada ptaków i węży
Tytuł oryginału: The Ballad Of Songbirds And Sankes
Autor: Suzanne Collins
ISBN: 9788380087583
Wydawca: Media Rodzina
Rok: 2020

Exit mobile version