Site icon Recenzje książek z każdej półki

Targowisko próżności. Vanity Fair – William Makepeace Thackeray

Recenzja książki Targowisko próżności. Vanity Fair - William Makepeace Thackeray

Targowisko próżności. Vanity Fair
William Makepeace Thackeray

Sama do końca nie wiem jak napisać recenzję książki, która była już recenzowana i oceniona może z milion razy, a na jej podstawie powstało kilkanaście filmów. Z drugiej strony to, że do tej pory wzbudza wiele emocji, jest dobrą podstawą, żeby jednak o niej przypomnieć i powiedzieć kilka słów. Mowa tutaj o powieści „Targowisko próżności”, która została ogłoszona jedną ze stu najwspanialszych powieści anglojęzycznych. Jej autor, William Makepeace Thackery, angielski prozaik, dziennikarz oraz satyryk tworzył w latach 1811 – 1863. Uwielbiał podróżować szczególnie po Europie. Podczas swoich wypraw zaprzyjaźnił się z najwybitniejszymi twórcami tamtego okresu, takimi jak: Goethe czy Charlotte Brontë, która to nawet zadedykowała mu swoje dzieło „Dziwne losy Jane Eyre”.

Głównymi bohaterkami „Targowiska próżności” są dwie zupełnie skrajne kobiety, Amelia i Becky. Dziewczynki poznajemy w czasach kiedy uczyły się jak zostać prawdziwymi damami w jednej ze słynnych w tamtych czasach szkół. Jako że pochodziły z zupełnie innych warstw społecznych na tym, że skończyły jedną szkołę, podobieństwa się kończą. Wydawać by się mogło, że Amelia będzie brylowała w towarzystwie, obracała się w najlepszych sferach, Becky zaś zostanie guwernantką lub damą do towarzystwa w jednym z zamożniejszych domów, jednak tak się nie stało. Charakter i spryt panny Sharp nie pozwolił jej przejść obojętnym krokiem obok bogactwa i blichtru, jakim rządziła się dziewiętnastowieczna Anglia. Pochlebstwa i podłe intrygi, które są jej domeną, nie pozwoliły jej obojętnie przejść obok zacnego towarzystwa. Swoimi chytrymi sztuczkami, wyrachowaniem, zdolnością podlizywania się i mówienia w odpowiednim czasie dokładnie tego, co rozmówca chciał usłyszeć, sprawiło, że zwinnie wspinała się po drabinie towarzyskiej, pomimo mizernych korzeni, które posiadała. Była to nie lada sztuka, którą Becky opanowała do perfekcji, gdyż hermetyczne towarzystwo skłonne było przyjąć jej skromne towarzystwo w swoje ramiona, a nawet obdarzyć wielką sympatią. Z drugiej strony mamy poczciwą Amelię, po uszy zakochaną w rozpustnym wojskowym George’u Osbornie, który to prowadzi życie hulaki i rozpustnika, i tylko za namową dzielnego i zakochanego w kobiecie Dobbina jednak skłania się ku spełnieniu obietnicy złożonej przed laty i poślubienia wybranki. Dob — dzielny rycerz Amelii, nawet nie rycerz a powiedziałabym, że bardziej giermek, niestrudzenie kroczy u boku wybranki swojego serca i stara się usunąć wszystkie kłody spod jej nóg. Wspiera ją na każdym kroku, a ona nieświadoma, a może bardziej ignorująca jego uczucia lub biorąca je za pewnik, gardzi jego osobą.

Obie damy, doświadczone przez los muszą sobie radzić, każda na swój sposób z wszelkimi przeciwnościami i mierzyć się z tym, co je spotyka. Szczerze mówiąc żadna z pań, nie wzbudziła mojej sympatii, jedna na tyle naiwna i nieświadoma życia, że aż momentami myślałam sobie, czy na pewno można być aż takim człowiekiem, druga zaś podła manipulantka i intrygantka, która jest w stanie zrobić wszystko, dosłownie wszystko, aby osiągnąć to, co sobie zaplanowała. Jednak pomimo tego, język i satyryczne komentarze autora sprawiły, że książkę czytało się fantastycznie, co prawda z racji objętości, jest to lektura na kilka, a może nawet kilkanaście wieczorów, jednak czasu poświęconego na nią nie uważam za stracony. Czytało się naprawdę świetnie, momentami śmiałam się do łez. Autor również nie szczędził trafnych i satyrycznych komentarzy na temat naszych bohaterek i ogólnie całego Targowiska Próżności, jakim nazywana dziewiętnastowieczna Anglia. Rozumiem też ponadczasowości książki oraz fenomen, dzięki któremu zajmuje należne jej miejsce w kanonie literatury. Nie widziałam żadnej z ekranizacji książki, także nie mogę się wypowiedzieć, jak zostały one przedstawione, jednak bardzo chętnie obejrzę jedną z nich, aby się o tym przekonać.

Tych, którzy do tej pory nie mieli przyjemności zapoznać się z „Targowiskiem próżności”, serdecznie zapraszam do lektury, jest to pozycja obowiązkowa dla fanów literatury klasycznej. Myślę, że jest to książka, w którą warto się zaopatrzyć na długie zimowe wieczory.

Informacje o książce:
Tytuł: Targowisko próżności. Vanity Fair
Tytuł oryginału: Vanity Fair
Autor: William Makepeace Thackeray
ISBN: 9788376747439
Wydawca: Replika
Rok: 2018

Exit mobile version