„Najsłynniejsze polskie malarki” to zestaw trzech mini albumów, z których każdy poświęcony jest innej, wybitnej malarce – Zofii Stryjeńskiej, Oldze Boznańskiej oraz Tamarze Łempickiej. Książki znajdują się w pięknym, zielonym etui, który dodatkowo upiększa cały zestaw. Całość wydana jest przez wydanictwo BOSZ. Wydawnictwo specjalizuje się przede wszystkim promowaniem sztuki. Poza „Najsłynniejszymi polskimi malarkami” BOSZ w tym cyklu ma dużo więcej do zaoferowania, m.in. Wyspiański, A. Gierymski czy E. Dwurnik. Każdy znajdzie coś godnego zainteresowania, ponieważ cała seria zawiera przeróżne nurty w malarstwie. Ja sięgnęłam po te wybitne malarki, ponieważ każda z nich preferowała inny styl i ta różnorodność jest wyjątkowa. Dodatkowo miałam już styczność z niektórymi książkami od BOSZ i byłam nimi zachwycona. Moją ulubioną pozycją z tego cyklu jest Matejko. Mini album przedstawiony z największą dbałością. Stąd też moja decyzja o przyjrzeniu się kolejnym częściom.
Nie jest to łatwe zadanie ocenić obiektywnie tego typu albumy. Przede wszystkim dlatego, że większość książki zajmują przepiękne obrazy. W dodatku wiele zależy od osobistych upodobań czytelnika. Z pewnością można dowiedzieć się z nich jakie style preferowały malarki. Jeżeli ktoś jest choć trochę wyczulony na sztukę i lubi z nią obcować, na pewno będzie zadowolony. Książki są wydane z wielką klasą. Na samym wstępie otrzymujemy informację o artyście. Opatrzone jest to również oryginalnym zdjęciem, aby przybliżyć daną postać. Ważnym elementem jest również dwujęzyczność, ponieważ wszystkie informacje napisane są również w języku angielskim. Moim zdaniem to ogromny plus, jeżeli chodzi o książki o sztuce. Obrazy przedstawiane są chronologicznie, dzięki czemu idzie zauważyć ewolucję i poprawę kunsztu artystycznego.
Tak jak wspomniałam wyżej, w skład „Najwybitniejszych polskich malarek” wchodzi Olga Boznańska, Zofia Stryjeńska i Tamara Łempicka. Wszystkie trzy są uznawane za wybitne, nie bez przyczyny. Każda z nich wybijała się na tle polskiego malarstwa swoją oryginalnością i niebanalnością. Zestawienie ich wspólnie było świetnym pomysłem, dzięki temu widać jak różnorodne są ich prace.
Olga Boznańska (1865-1940) uchodzi za jedną z najwybitniejszych polskich malarek przełomu XIX i XX wieku. Na jej prace ogromny wpływ miała sztuka Jamesa McNeilla Whistlera. Część z jej prac może uchodzić za połączenie realizmu i impresjonizmu. Przede wszystkim malowała portrety i martwą naturę. Przeważają tony ciemne z niewielkimi elementami różu czy zieleni. Nadaje to tajemniczości. Boznańska starała się uchwycić w swoich portretach stan psychiki swojego modela. Patrząc na te obrazy, można to poczuć. Jednym z ważniejszych dzieł jest „Dziewczynka z chryzantemami”. Obraz w ciemnych barwach, jedyny jasny element to białe kwiaty. Twarz dziecka jest nasycona tajemnicą i niepokojem.
Zofia Stryjeńska (1891-1976) to jedna z ważniejszych artystek XX wieku. Uważam, że jej prace są bardzo oryginalne, przepełnione słońcem i radością. Jest uznawana za reprezentantkę art déco (brak dyscypliny przestrzennej; geometryzacja). Jej prace nawiązywały przede wszystkim do słowiańszczyzny. Większość prac przypomina bajkowe, wesołe rysunki. Są odskocznią od standardowego realizmu.
Tamara Łempicka (1898-1980) to najmłodsza z całej trójki artystka. Jej najważniejszy okres w twórczości przypada na lata 20. i 30. XX wieku. Najbardziej charakterystycznym zabiegiem było łączenie nowoczesności z tradycją akademicką, klasyczną formą. Cechuje ją budowanie z uproszczonych brył, ale według porządku klasycznego. Jej inspiracją był renesans. Jej prace są jasne i żywe, bez skazy.
Każda z przedstawionych artystek jest bez wątpienia oryginalna w swoim stylu. Dzięki temu wszystkie uznawane są za wybitne uzdolnione, a ich prace są rozchwytywane na całym świecie przez muzea i domy aukcyjne.
Nie są to standardowe książki, a raczej albumy do kontemplacji. Jeśli ktoś lubi obcować ze sztuką, to będzie zachwycony tymi pozycjami. Tak jak ja jestem. Cieszę się, że te książki trafiły w moje ręce. Każdy z przedstawionych obrazów jest wyjątkowy i niepowtarzalny. Każda artystka jest inna i niebanalna, dzięki czemu podczas oglądania nie odczuwa się nic innego jak zachwyt.
Polecam te książki, jak i inne z tego cyklu, każdemu, kto choć trochę interesuje się malarstwem. Nie zawiedziecie się.
Informacje o książce:
Tytuł: Najsłynniejsze polskie malarki
Tytuł oryginału: Najsłynniejsze polskie malarki
Autor: Urszula Kozakowska-Zaucha, Maria Anna Potocka, Światosław Lenartowicz
ISBN: 9788375765700
Wydawca: Bosz
Rok: 2021