Site icon Recenzje książek z każdej półki

Monsun przychodzi dwa razy – Anna Janowska

Recenzja książki Monsun przychodzi dwa razy - Anna Janowska

Monsun przychodzi dwa razy
Anna Janowska

Podróż szlakiem pieprzu” – czytam w podtytule na okładce książki… – Można by zapytać co jest ciekawego w podążaniu za przyprawą tak powszechnie znaną i tak często stosowaną w naszej kuchni? „Podróż przez Keralę, Oman i Zanzibar” – pieprz w połączeniu z tymi egzotycznymi miejscami… To one z pewnością przyczyniły się, że chciałam się sięgnąć po tę książkę i dowiedzieć się co kryje się za tym intrygującym połączeniem.

Autorka książki, Anna Janowska pokazuje, że każdy pretekst do podróży jest dobry. Tym razem, żeby wyruszyć w drogę wybrała małą, niepozorną przyprawę i uczyniła ją „głównym bohaterem” swojej opowieści… Podążając śladem pieprzu opisuje w swoim reportażu trzy zupełnie różne rejony leżące u wybrzeży Oceanu Indyjskiego: Kerala w Indiach, Oman leżący na Półwyspie Arabskim oraz Zanzibar, wyspa przynależąca do Tanzanii, położona u wybrzeża Afryki. To co m.in. łączy te niezwykle różne obszary Ziemi to ich potężna zależność od warunków pogodowych, a dokładnie od monsunu, który… jak mówi tytuł książki – przychodzi dwa razy w roku.

„Monsun. Obietnica deszczu, wody i życia. Co roku rozwiewa się nad Oceanem Indyjskim o tej samej porze. Ma tę niesamowitą właściwość, że zależnie od pory roku odwraca się regularnie jak w zegarku, dokładnie o sto osiemdziesiąt stopni. (…) Zawsze przynosi deszcz – czasem lekką mżawkę, czasem ściany wody. Studzi upał. W upale i suszy życie zamiera. To dlatego pierwsze krople witane są tańcem, śmiechem i radością”.

Poza warunkami pogodowymi wszystkie te miejsca łączy jeszcze jedna rzecz – małe, niepozorne pieprzowe pnącze, które w tych rejonach świata przez wieki uważane było za symbol bogactwa i wielki skarb. Pieprz staje się w tej opowieści pretekstem do poznania tych niezwykle ciekawych miejsc. Wyruszając „tam gdzie pieprz rośnie” autorka odkrywa wiele innych skarbów odwiedzanych przez nią miejsc, poznaje miejscową kulturę i historię. I tak np. pisząc o Omanie odkrywa przed czytelnikiem historię słynnych, najszybszych łodzi dau o skośnych żaglach oraz poznaje zwyczaje podróżnicze omańskich żółwi, które jednej nocy z grupą innych zainteresowanych postanawia wytropić na plaży. Wędrując wraz z nią mamy szansę poznać również Maskat, stolicę Omanu i dowiedzieć się dlaczego nazywany jest „białą stolicą”. W Kerali, w miejscu gdzie dopłynął Vasco da Gama podczas swojej podróży z Europy do Indii poznajemy tajemnice „pieprzowego kryzysu”. To tutaj także autorka reportażu postanawia jeszcze głębiej przybliżyć się do miejsca, które stało się celem jej podróży i staje się pacjentką szpitala ajurwedycznego. Na koniec książki autorka odkrywa przed nami tajemnice Zanzibaru nazywanego „wyspą goździkami pachnącą” . Egzotyczna wyspa, która obecnie ma tak wiele do zaoferowania w swojej ofercie turystycznej kryje w swojej historii wiele trudnych epizodów takie jak m.in. handel niewolnikami. Każdy z rejonów opisywanych przez autorkę przedstawiony został również na licznych zdjęciach, które umieszczone zostały w publikacji. Taki fotoreportaż stanowi w niej doskonałe uzupełnienie do tekstu.

Książka Anny Janowskiej może zaciekawić nie tylko tych zakochanych w podróżach i tęskniących za odkrywaniem nowych miejsc, ale także miłośników dobrej kuchni. Podczas lektury nieustannie towarzyszy nam obecność przypraw. Kardamon, goździki, pierz, wanilia – bardzo często pojawiają się na kartach książki. Możemy poznać ich historię, sposób uprawy i dowiedzieć się jak otrzymujemy postać, którą używamy na co dzień w naszej kuchni.

Książki podróżnicze napisane lepiej lub gorzej zawsze pozwalają nam odkryć cząstkę odległego świata i spojrzeć inaczej na miejsca, gdzie może już byliśmy albo odkryć te o których wciąż marzymy. Taką możliwość bez wątpienia daje nam także opowieść Anny Janowskiej. Dzięki niej mogłam dowiedzieć się np. że „na samiutkiej północy Zanzibaru, tuż koło latarni morskiej jest miejsce z którego można zobaczyć zarówno wschód jak i zachód słońca”, albo czym jest i gdzie znajduje się Wybrzeże Suahili. Napisana ciekawym językiem w formie reportażu pozwala nam choć na chwile przenieść się do egzotycznych miejsc tak zupełnie innych od naszej codzienności. Dla tych wrażeń i informacji – z pewnością polecam.

Informacje o książce:
Tytuł: Monsun przychodzi dwa razy
Tytuł oryginału: Monsun przychodzi dwa razy
Autor: Anna Janowska
ISBN: 9788328704244
Wydawca: MUZA
Rok: 2016

Exit mobile version