Żadna choroba nie jest przyjemna – ani fizyczna, ani psychiczna. Każda sprawia jednakowe cierpienie i według mnie nie można mówić, że któraś jest lepsza a któraś gorsza. Przy chorobach można mówić jedynie o tym, że jedne są łatwiejsze w leczeniu i pozwalają na całkowite wyzdrowienie, a niektóre trudne do samego rozpoznania, nie wspominając już o tym, że pełny powrót do stanu sprzed choroby jest praktycznie niemożliwy. Przykładem zaburzenia trudnym do diagnozy i leczenia jest właśnie borderline. Zaburzenie znane też jako osobowość z pograniczna albo osobowość chwiejna emocjonalnie podtypu granicznego. O czym warto wiedzieć już na samym początku to to, że borderline nie jest chorobą. Jest to typ osobowości, co wiąże się z tym, że inaczej niż w przypadku np. zaburzeń lękowych, nie można go wyleczyć. Należy uczyć się z tym żyć i pomóc może tylko odpowiednio poprowadzona terapia. Książka „Borderline, czyli jedną nogą nad przepaścią” jest „przewodnikiem po życiu na krawędzi”, dzięki któremu czytelnik zrozumie, czym jest to zaburzenie i w jaki sposób funkcjonują osoby z borderline.
Pozycja jest debiutem psycholożki Moniki Kotlarek. Należy ona do Australian Society of Rehabilitation Counsellors. Miała możliwość pracowania w Mental Health Worker w Sydney. Od 2012 roku prowadzi bloga o nazwie „Psycholog pisze” gdzie rozpowszechnia wiedzę z zakresu psychologii i psychoterapii. Jak sama mówi „uwielbia się uczyć, kocha widzieć, pragnie zrozumieć, zawsze chce pomóc i wesprzeć, jest gotowa i otwarta na zagłębianie się w umysły tych, którzy nie zawsze są rozumiani, rzadko akceptowani, zwykle stygmatyzowani”. Taka postawa pozwala zauważyć, z jakim ciepłem i uważnością Monika Kotlarek podchodzi do ludzi. Obecnie na stronie www.psycholog-pomaga.pl prowadzi sesje psychologiczne ze swoimi pacjentami.
Książka podzielona jest na cztery części. Pierwsza skupia się na omówieniu i charakterystyce pojęć dotyczących osobowości z pogranicza. Autorka przedstawia problemy, jakie wiążą się z diagnozą, opisuje fakty i mity dotyczące osób cierpiących na borderline i co najciekawsze prezentuje zalety płynące z tego zaburzenia. W tej części bardzo spodobało mi się odniesienie do literatury i filmów, w których można zauważyć tę osobowość. Kolejna część przeznaczona jest dla osób mających borderline. Są w niej ćwiczenia, dzięki którym można nauczyć się radzić sobie ze swoimi trudnymi emocjami czy też stresem. Zamieszczone są treningi i techniki relaksacyjne oraz opis jak z nich skorzystać. Autorka zwraca też uwagę na wyzwalacze, które wzmacniają objawy i prezentuje sposób jak je rozpoznawać i jak nauczyć się w większym stopniu nad nimi panować. Trzecia część skierowana jest dla rodziny i osób bliskich, które posiadają w swoim otoczeniu osobę z borderline. Zamieszczone są w niej informacje na temat leczenia, wskazówki jak na co dzień żyć z osobą cierpiącą na to zaburzenie oraz instrukcje jak rozmawiać na ten temat. W ostatniej części znajdują się rozmowy z osobami z osobowością z pogranicza. Historie są niezwykle przejmujące, a przy niektórych trudno powstrzymać łzy.
W książce zamieszczono kwestionariusz, pozwalający wstępnie określi czy ktoś zmaga się z zaburzeniem borderline. Należy pamiętać, że wynik tego testu nie jest ostateczną diagnozą, ale pozwoli zastanowić się nad tym, czy nie warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy przeprowadzą głębsze rozpoznanie. Rzeczą, na którą zwróciłam uwagę w trakcie czytania, były wartościowe cytaty, które zostały rozmieszczone bardzo przemyślanie i zawsze odnosiły się do omawianego fragmentu książki.
Pozycja napisana jest prostym, nieskomplikowanym językiem mimo tego, że mówi o temacie zawiłym i jest książką naukową. Przedstawione przykłady pozwalają wczuć się i lepiej zrozumieć to zaburzenie. Książka według mnie jest pozycją obowiązkową dla psychologów i psychoterapeutów, aby mogli odświeżyć wiedzę z czasów studiowania. Zdecydowanie polecam ją wszystkim, którzy mają w swoim otoczeniu osobą z borderline lub sami cierpią na to zaburzenie. Natomiast uważam, że fragment o mitach dotyczących osób z osobowością z pogranicza powinien przeczytać każdy, aby nie rozpowszechniać tych krzywdzących i mijających się z prawdą stereotypów.
Informacje o książce:
Tytuł: Borderline czyli jedną nogą nad przepaścią
Tytuł oryginału: Borderline czyli jedną nogą nad przepaścią
Autor: Monika Kotlarek
ISBN: 9788328372443
Wydawca: Sensus
Rok: 2021