Site icon Recenzje książek z każdej półki

Abonent czasowo niedostępny – Ewa Ostrowska

Recenzja książki Abonent czasowo niedostępny

Abonent czasowo niedostępny
Ewa Ostrowska

Doskonale pamiętam, czemu chciałam sięgnąć po tę książkę. Jej recenzja na jednym z blogów w połączeniu z mocną tematyką, którą w książkach uwielbiam, sprawiła, że pozycja Ewy Ostrowskiej stała się moim must read.

Ewa Ostrowska swoje pierwsze lata spędziła u dziadków – Bronisławy i Witolda Kondrackich, w Landwarowie. Przeżycia związane z tym okresem na zawsze utkwiły w jej pamięci. Tam żołnierz strzelał do niej, do pięcioletniej dziewczynki, tam dowiedziała się, że jej ojciec zginął w Katyniu. Autorka przede wszystkim powieści obyczajowych; interesuje ją krąg spraw rodzinnych. Wydała również książki dla dzieci i młodzieży, thrillery, kryminał i zbiór opowiadań. Za książkę Co tu słychać za tymi drzwiami otrzymała nagrodę IBBY (1983).

Bohaterką książki jest młodziutka Marta, której życie jak dotąd nie oszczędzało. Zmaga się z trudnym dzieciństwem, molestowaniem ojczyma i matczynym odrzuceniem, niespełnioną miłością… Spragniona miłości, znajduje ją w osobie Michała. Czy stanie on na wysokości zadania? Czy Marcie uda się pokonać samą siebie, swoje fobie, lęki i stanąć na nogi w najtrudniejszych momentach jej życia? Czy życie na własną kartę, okaże się dla niej prawdziwym katharsis?

Problem molestowania dzieci jest w naszym kraju tabu (i nikt nie wmówi mi, że jest inaczej), dlatego każda publikacja na ten temat, szczególnie obyczajowa, a nie popularnonaukowa, jest niezwykle cenna. Ta książka jest szczególnie ważna z kilku powodów: po pierwsze pokazuje, że molestowanie nigdy nie jest winą dziecka (a Marta jako jedna z nielicznych bohaterek książkowych, ma tego świadomość), po drugie – że nigdy takie zachowanie nie może ujść płazem. Społeczne zaangażowanie tego, co czytam dla mnie zawsze działa na wielki plus!

Mocną stroną tej książki jest z pewnością także jej bohaterowie, szczególnie drugoplanowi. Na pewno nie są to bohaterowie pozytywni, ale zauważam w książkach, że czarne charaktery są zwykle poprowadzone ciekawiej i bardziej wiarygodnie. Szczególnie przemówiła do mnie matka Marty, kobieta w gruncie rzeczy słaba, która swoje przetrwanie uzależniła od męża. Zimna, wyniosła, odrzuca swoje dziecko, żeby zachować miłość męża, który krzywdzi wszystkich w jej otoczeniu. Ktoś powie – wyrodna matka. I będzie miał rację, ale wystarczy rozejrzeć się i w otaczającym świecie z pewnością dostrzeżemy więcej takich kobiet.

Książka podzielona jest na dwie części: w pierwszej poznajemy problemy Marty, w drugiej autorka pokazuje jej zmagania z otaczającym światem. Według mnie, pierwsza część jest o wiele lepsza od drugiej, bardziej wiarygodna i przemyślana przez autorkę. Druga zieje przewidywalnością i momentami nudą. Wielkim minusem jest dla mnie, także przegadanie tej książki, niekończące się monologi wewnętrzne Marty, w których ciągle wałkowany jest ten sam temat, te same sytuacje i te same słowa. Rozumiem, że psychika osoby tak poszkodowanej przez życie działa w taki sposób, jednak autorka mogła postarać się uporać z tym problemem w inny, bardziej przystępny sposób.

Niestety, nie potrafię także w stu procentach zaakceptować głównej bohaterki. O ile jestem pełna podziwu dla jej siły wewnętrznej, dla jej walki stoczonej z demonami przeszłości, to nie mogę zrozumieć i zaakceptować jej słabości w miłości. Tak, zdaję sobie sprawę, że poranione osoby złaknione są uczucia i kogoś, kto da im poczucie bezpieczeństwa i zakotwiczenia w otaczającym świecie. Dlatego jestem w stanie zrozumieć, że Marta tak desperacko zatraca się w miłości. Niestety, nie potrafię pojąć jej naiwności, którą okazuje w niektórych momentach. Może jest to wynik tego, że sama nie mam za sobą tak traumatycznych przeżyć?

Mimo tych kilku niedociągnięć, które trochę zepsuły moje wrażenia czytelnicze, uważam, że jest to książka, po którą należy sięgnąć. Głównie ze względu na jej tematykę, szczególnie tę poruszaną w pierwszej części. Gwarantuję Wam, że będziecie krzyczeć i protestować w myślach, że będziecie płakać i odczuwać ból bohaterki. Czy druga część zadziała na Was podobnie? Możliwe, ale na mnie (poza niektórymi momentami) nie zrobiła już tak dobrego wrażenia.

Informacje o książce:
Tytuł: Abonent czasowo niedostępny
Tytuł oryginału: Abonent czasowo niedostępny
Autor: Ewa Ostrowska
ISBN: 9788374373555
Wydawca: Skrzat
Rok: 2009

Exit mobile version