Najnowszy tomik pt Flamingi Bożeny Kraczkowskiej to zbiór wierszy na wskroś indywidualnych, osobistych. Jest to próba opisania nie wprost tego, czego wszyscy doświadczamy – strachu (w głowie mam kamienie), marzeń (różowe brzemię), niespełnienia (bezsennych flamingów). Utwory autorki to poetyckie postrzeganie rzeczywistości – rzeczy zarówno ważnych, jak i drobnych, nieraz błahych. Z charakterystyczną dla siebie wrażliwością, lekkością i humorem Kraczkowska opisuje otaczający świat i siebie samą.
Tomik zawiera wiersze, które powstały w latach 2008–2015. Nie ma tu jakiegoś logicznego klucza doboru. To raczej obraz ośmioletniej wędrówki, którą autorka zaczyna utworem Zamyśliłam się. To zamyślenie nie opuszcza nas aż do ostatniego wiersza. Po drodze zwiedzamy wyimaginowane miasta, przeżywamy autentyczne trzęsienie ziemi w L’Aquila, żegnamy się z wielką bluesmenką Ettą James. Autorka zaprasza nas także do rozmowy ze Sławomirem Mrożkiem i Krystyną Jandą oraz przedstawia Niedźwiedzia na Antypodach, czyli poetycką stronę Marka Niedźwieckiego. Tomik zamykają wiersze najnowsze, napisane w 2015 r. Ostatni utwór – Zanim spadnie śnieg – jest zamknięciem, a cały tomik – rozliczeniem ośmiu lat twórczości poetyckiej.
Ilustracje autorstwa Małgorzaty Chomicz, która na co dzień mieszka we Włoszech i jednocześnie wykłada grafikę na uniwersytecie w Olsztynie, dodatkowo wzbogacają tomik. W zbiorze znalazły się także tłumaczenia niektórych wierszy na język włoski, które przełożyła Mirosława Pieńkos. Wszystko to razem tworzy niezwykle ciekawy zbiór, który zapewne niejednokrotnie wzruszy i
Bożena Kraczkowska urodziła się w Świdniku koło Lublina, z wykształcenia jest muzykiem i dziennikarką. Pracuje jako redaktor w „Gazecie Olsztyńskiej” a w wolnym czasie pisze wiersze, prozę, bajki dla dzieci, fotografuje. Do jednego z jej tekstów „Furtki trzy”, muzykę napisał Victor Davies i całość została nagrana przez Marylę Rodowicz na płycie „Jest cudnie”. Jest autorką wielu wystaw fotograficznych m.in.: „Pejzaż i architektura”, „Śnieg biały, śnieg granatowy”, „Bonbons, Bilder und Balladen” (Niemcy). Jak sama mówi o sobie: „Wszystko, co robię, ma za plecami bluesa i poezję. Tak już jest i nawet przestałam z tym walczyć. Jeśli nie chce mi się pisać, idę do lasu i robię zdjęcia. I zdarza się, że zrobię takie, które zastępuje mi pisanie. To się po prostu przenika – jedno wychodzi z drugiego i znika gdzieś w trzecim. Moje powieści też są wierszami, tyle że nieco dłuższymi. A wszystko podszyte bluesem”.
Małgorzata Chomicz. Urodzona w Olsztynie w 1970 roku. W 1995 r. dyplom z wyróżnieniem w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. W roku akademickim 1996/97 staż naukowy na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Od 2007 roku profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Autorka 50 wystaw indywidualnych (m.in.: w Krakowie, Wilnie, Rzymie, Norymberdze, Asyżu, Perugii, Bańskiej Bystrzycy, Trydencie, Zagrzebiu, Trogirze, Splicie). Brała udział w ponad 130 wystawach zbiorowych oraz konkursach graficznych w kraju i zagranicą. W 2006, 2007 i 2011 roku otrzymała wyróżnienie „Premio Internazionale di Grafica del Pomero – RHO – Milano (Włochy). W 2009 roku Nagroda Prezydenta Miasta Olsztyna w dziedzinie kultury. W 2012 roku zdobyła I Nagrodę im. „Diego Donati” II Biennale Współczesnej Grafiki w Perugii (Włochy). Laureatka nagrody Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego „Laur Najlepszy z Najlepszych” za 2012 rok. W 2013 wyróżnienie XII Bienal Internacional de Grabada „Josep de Ribera” XÀTIVA 2013 (Valencia) Hiszpania, a w 2014 wyróżnienie Excellent Mini-prints – Guangzhou International Exlibris and Mini-prints Biennial – (Chiny) oraz wyróżnienie 2nd Garzapapel Engraving Contest „Works Reception” – Alcoy (Hiszpania). W roku 2015 nominowana do Gran Prix „Premio Acqui” – Acqui Terme (Włochy).
Premiera książki przewidziana jest na 15 stycznia 2016 roku
Więcej o książce na oficjalnej stronie wydawnictwa:
http://wydawnictwo.elset.pl/?p=anno&id=19