Site icon Recenzje książek z każdej półki

EmpikGO – bo czytać można wszędzie

EmpikGo

Empik wziął się porządnie za czytanie, a raczej za umożliwienie czytania wszędzie swoim klientom. To się w sumie musiało stać, najpierw sprzedaż książek, ebooków i audiobooków, później program mój Empik, a teraz aplikacja do łatwego zakupu, czytania i odsłuchiwania książek – EmpikGO. Wszystko możliwe w kilkanaście sekund na smartfonie. Skoro takie to wszystko wygodne, wiec sprawdzamy ;-)

Główny problem z jakim musi sobie poradzić Empik ze swoją nową aplikacją to wpasowanie się w nawyki czytelników książek elektronicznych. Nie jest to już nowość, a każdy zdążył się przyzwyczaić do swojego czytnika e-booków lub odtwarzacza audiobooków. Zacznijmy jednak od początku – instalacja. Tutaj akurat trudne to nie będzie. EmpikGO dostępny jest bezpłatnie na systemy Android oraz iOS (oficjalna strona tutaj). Instalujemy tak samo jak każdą inną aplikację, i po kilku, kilkunastu sekundach możemy już zalogować się po raz pierwszy lub jeżeli nie mamy konta w sklepie Empik – zarejestrować się z poziomu aplikacji. Jeżeli natomiast mieliśmy już konto w Empiku, zostanie zsynchronizowane wraz z zakupionymi wcześniej książkami.

Po zalogowaniu mamy możliwość skonfigurowania formy płatności (co możemy pominąć) oraz do dyspozycji są cztery główne zakładki – „Home”, „Kategorie”, „Biblioteka” i „Konto”. Całkiem intuicyjnie. W pierwszej zakładce znajdziemy listę proponowanych zarówno audiobooków jak i ebooków. Na okładkach książek również mogą być widoczne etykietki czy jest to nowość, bestseller oraz czy na dany tytuł jest obecnie promocja i jaka (wielkość zniżki w procentach). Zakładka „Kategorie” zawiera listę 29 wariantów do wyboru, a każdy z nich ma w sobie kolejne podkategorie – jest porządek. W zakładce „Biblioteka” jak nie trudno się domyśleć będziemy mieli dostępne dla naszego konta ebooki i audiobooki. Co istotne istnieje możliwość zapisania na smartfonie plików i korzystania z nich w trybie offline. W przypadku niewystarczającej ilości pamięci nie będzie problemem wykorzystanie streamingu do słuchania audiobooka. Wszystkie zakładki, z wyjątkiem ustawień konta zawierają na samej górze wyszukiwarkę produktów.

Tyle wstępu. Spróbujmy więc skorzystać z aplikacji w praktyce. Na początek audiobooki. Wybrać nie jest trudno – aplikacja sama nam podpowiada co możemy posłuchać. Niezależnie czy wybierzemy przez wyszukiwarkę, listę kategorii czy polecane produkty, trafimy na stronę audiobooka gdzie poznamy szczegóły na temat książki, komentarze i ocenę użytkowników (tak samo zresztą jest w przypadku ebooków). Również przed zakupem możemy odsłuchać darmowy fragment i dodać książkę do swojej listy. Aplikacja posiada użyteczne funkcje takie jak przesunięcie nagrania do przodu i do tyłu o 30 sekund oraz przyspieszenie odtwarzania maksymalnie dwukrotnie. Możliwe jest także wykorzystanie zewnętrznego głośnika komunikującego się przez Bluetooth. Jest co prawda opcja pauzy, ale o wiele lepiej byłoby gdyby istniała możliwość zapisania danego momentu w audiobooku na trwałe, a nawet kilku takich znaczników na osi odtwarzania, aby wrócić do wybranych fragmentów.

Podobnie do audiobooków można wybrać ebooki. Tu też dostępny jest opis, ocena i darmowy fragment. W kwestii czytania elektronicznych książek, aplikacja posiada nieco więcej funkcji. Twórcy EmpikGO zatroszczyli się o komfort czytania – możemy tutaj zmieniać wielkość i krój tekstu, a także zmieniać tło i kontrast. Warto zauważyć, że dostępny jest ciemny kolory tła, który docenią osoby czytające w nocy. Możliwe jest z poziomu aplikacji przesłanie ebooka przez maila, na dysk Google, na Facebooka czy bluetoothem na inne urządzenie. Dostępna jest też lista rozdziałów i możliwość przechodzenia pomiędzy nimi, niestety nie znalazłem opcji „zakładki”, dzięki której mogę zapisać konkretne miejsce, w którym aktualnie czytam, a później do niego wrócić (idealnie byłoby gdyby można zapisać kilka takich miejsc). Nie jest to zapewne większości czytelników potrzebne, ale może kiedyś twórcy aplikacji rozważą także możliwość zapisywania notatek przy czytanej książce, zwłaszcza że w swojej ofercie Empik posiada masę książek edukacyjnych oraz poradników i zwykle robi się do nich zapiski.

Reasumując, EmpikGO jak na swój debiut zdaje egzamin. Można faktycznie korzystać z niego wszędzie, a wcześniej zapisując książki na swoim smartfonie ogranicza nas tylko pojemność baterii. Podstawowe funkcje znane z innych czytników są dostępne, zapewne kolejne aktualizacje przyniosą jeszcze większe udogodnienia. Myślę, że warto spróbować, zwłaszcza jeżeli macie konto w Empiku, w którym już są zakupione ebooki lub audiobooki. Po prostu jest wygodnie.

Oficjalna strona aplikacji: http://www.empik.com/go

Exit mobile version