Menu nawigacji stronami

Recenzje książek. Wszystko dla miłośników książek

Trudna droga z piekła – Marilyn Manson, Neil Strauss

Recenzja książki Trudna droga z piekła

Trudna droga z piekła
Marilyn Manson, Neil Strauss

I wanna live, I wanna love, but it’s a long, hard road out of hell, czyli droga, przez którą trzeba przejść by dotrzeć na szczyt sławy. Metamorfozę z – jak zwykł określać samego siebie – „robaka” w mężczyznę opisuje w swojej autobiografii Brian Warner – znany szerszej publiczności pod pseudonimem Marilyn Manson. Współautorem książki jest dziennikarz magazynów „New York Times” oraz „Rolling Stone” – Neil Strauss. Jak ze skromnego ucznia szkoły katolickiej Marilyn Manson przeobraził się w jednego z najbardziej znanych i kontrowersyjnych artystów, przed którym drżą szeregi obrońców moralności na całym świecie?

Wśród wszystkich recenzujących Trudną drogę z piekła panuje powszechna zgoda – książka jest kontrowersyjna, szokująca, momentami obsceniczna i obrzydliwa. Czegóż jednak innego można było spodziewać się po Mansonie? Czytelnicy dostali do rąk wciągającą historię opisująca dzieciństwo i dorastanie Warnera, jego miłości, pierwsze kroki w świecie muzyki, życiowe rozterki i niepowodzenia. Artysta opisuje świat w jakim przyszło mu dorastać i tworzyć – chory, konsumpcjonistyczny i brudny. Krytykuje wszystko to, do czego przyzwyczaił swoich fanów, jednocześnie ukazując genezę podróży w którą wyruszył. Z piekła, czy do piekła? – chciałoby się zapytać, Panie Manson.

Warner to mądry facet, a Trudna droga z piekła tylko to potwierdza. Pierwszy raz sięgnęłam po tę pozycję w gimnazjalnym, buntowniczym wieku. To był strzał w dziesiątkę, bo jako młoda fanka zespołu dostałam dokładnie to czego chciałam – smaczki z życia wschodzącej gwiazdy rocka, pełno seksu, narkotyków i brudu. Powracając do pozycji po wielu latach zrozumiałam – książka to element układanki, spójnego, kreowanego od lat wizerunku kompletnego artysty, który od początku do końca wiedział co robi i kim chce się stać. Wiedział też, że ludzie żądni są kontrowersji, zatem kontrowersją karmi nas na niemal każdej stronie książki. Po jej przeczytaniu postać artysty staje się spójna, zwłaszcza dla tych, którzy dostrzegli, że stanowi ona kolejny punkt procesu twórczego Mansona. Nie brak w niej filozoficznych rozważań dotyczących samej natury człowieka, które po kolejnym przeczytaniu książki wydały mi się być jej najmocniejszą stroną.

Pisząc o Trudnej drodze… nie sposób nie wspomnieć o świetnej oprawie graficznej książki ( aż chce się powiedzieć – tak powinno się to robić, drodzy Państwo!) i wielu smaczkach – licznych fotografiach z dzieciństwa Warnera czy nieopublikowanych wcześniej zdjęciach z trasy Dead to the Word, która promowała – uważaną przez rzeszę fanów za najlepszą w dyskografii zespołu – płytę Antichrist Superstar. Interesującym dodatkiem pozostają także wiersze i opowiadania młodego muzyka. Ponadto niezwykle cennymi zdają się być kulisy powstawania niektórych utworów zespołu, które pozwoliły zrozumieć to, co często trudne w interpretacji brzęczało w głośnikach.

Komu polecić książkę? Wydawać by się mogło, że Manson przygotował dzieło dla każdego. Dla fanów – bo dostaną dokładnie to, czego chcą i pokochają go jeszcze bardziej. Dla zagorzałych przeciwników – bo mocne i dziwaczne historie dostarczą im argumentów do dalszej krytyki i krzywienia się. Wreszcie dla sceptyków – bo Warner okraszył książkę dobrym humorem i wieloma bystrymi myślami, poruszył tematy oscylujące wokół polityki, religii, filozofii i świata, i być może dostrzegą oni w tej dziwacznej autokreacji coś interesującego. Warto wspomnieć także o ciekawym rozwiązaniu, jakim było zebranie najbardziej znanych – czasami absurdalnych i śmiesznych – plotek dotyczących zarówno samego Warnera jak i całego zespołu, które zdementowane zostały w końcowej części książki.

Pozycja jasno przedstawia szereg czynników, które wpłynęły na to, że Manson stał się tym, kim jest – kontrowersyjnym artystą, który pod całą otoczką wypracowanego wizerunku rockowego freaka przez lata skrywał olbrzymie pokłady inteligencji, humoru i uczuć.

Co pozostaje największą siłą książki? To, że po ostatniej stronie, czytelnik chce wiedzieć jeszcze więcej…

„Jednocześnie poruszająca, zabawna, odpychająca i niepokojąca… Nigdy wcześniej nie pojawiło się nic takiego” – Rolling Stone
„W ciągu swych trzydziestu lat Manson przeżył więcej niż większość ludzi doświadczyła, albo życzyłaby sobie doświadczyć przez całe życie. Marilyn Manson ma na swym ciele ponad 450 blizn, nie licząc tych na duszy” – Neil Strauss

Informacje o książce:
Tytuł: Trudna droga z piekła
Tytuł oryginału: The long hard road out of hell
Autor: Marilyn Manson, Neil Strauss
ISBN: 9788387598402
Wydawca: Kagra Krzysztof Grausz
Rok: 2010

Zaprzyjaźnione blogi